Program de lucru

8.30 AM - 16.00 PM

Transport gratuit

La comenzile peste 200 Lei

sapientia@itrc.ro

Primim comenzi si pe email

Telefon: 0754-826-814

Comandă online acum!

Program de lucru

8.30 AM - 16.00 PM

Transport gratuit

La comenzile peste 200 Lei

sapientia@itrc.ro

Primim comenzi si pe email

Telefon: 0754-826-814

Comandă online acum!

Coș cumpărături
coș
produs - 0,00 RON

Nu aveți produse în coșul de cumpărături.

Subtotal
0,00 RON

Autori

 

Anton Despinescu

   S-a nascut la 19 iulie 1927 la Iasi. A absolvit Institutul Teologic din Alba-Iulia în anul 1953. A fost sfintit preot la 29 iunie 1953 de catre ep. Alexandru T. Cisar. A urmat studii postuniversitare la Roma, obtinând doctoratul în Istoria Bisericii. A activat ca asistent la institutele teologice din Alba-Iulia (29 iunie 1953 - 1 septembrie 1956) si Iasi (1 septembrie 1956 - 1 noiembrie 1960) si ca profesor de patrologie, istoria bisericii, limba franceza, limba latina si teologie spirituala la Institutul Teologic din Iasi (1 septembrie 1969 - 2007). A fost pensionat la 30 septembrie 1990, fiind actualmente profesor emerit. La Editura Sapientia a publicat, în colaborare cu dr. Danut Dobos, volumul Episcopul Anton Durcovici. O viata închinata lui Dumnezeu si Bisericii (Iasi 2002), iar ca autor lucrarea Gânduri crestine (Iasi 2008).

 

Wilhelm Dancă

   S-a nascut la 18 mai 1959 la Buruienesti – Neamt. A absolvit Institutul Teologic din Iasi în anul 1986. A studiat apoi la Universitatea Pontificala Gregoriana din Roma, Italia, unde a obtinut gradul academic de doctor în stiinte filozofice. A fost sfintit preot la 29 iunie 1986 de catre ep. Ioan Robu. Cariera sa didactica a debutat în anul 1996, când a fost numit profesor de stiinte filozofice la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iasi; a fost lector universitar la acelasi Institut (1 octombrie 1996 – 1 septembrie 1999), conferentiar universitar la Institutul Teologic Romano-Catolic din Bucuresti (1 septembrie 1999 – 1 septembrie 2004), profesor la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iasi (1 septembrie 2004 –), rector la Institutul Teologic Romano-Catolic din Iasi (1 septembrie 2001 –).

 

Alois Bulai

   S-a nascut la 2 aprilie 1955 la Sagna – Neamt. A absolvit Institutul Teologic din Iasi în anul 1983. A fost sfintit preot la 29 iunie 1983 la Iasi de catre ep. Iakob Antal. A studiat la Institutul Biblic din Roma (1 septembrie 1986 - 1 iunie 1990), obtinând licenta în stiinte biblice, fiind apoi asistent universitar la Institutul Teologic din Iasi începând cu data de 1 martie 1990 pâna în prezent, unde preda exegeza si limba greaca. La Editura Sapientia a coordonat aparitia lucrarilor Noul Testament (Iasi 2002, 20082), Psalmii (Iasi 2005, 20092).

Articolele de la 46 la 48 din totalul de 48

per pagină
Pagină:
  1. 1
  2. ...
  3. 6
  4. 7
  5. 8
  6. 9
  7. 10
Fabian David